Dokument o konwencji stambulskiej szokuje i daje do myślenia

Na początku marca portal PCh24.pl opublikował w otwartym dostępie film dokumentalny w reżyserii Piotra Relicha „Konwencja stambulska – walka z przemocą czy z rodziną?”. Film wywołał w sieci poruszenie – po raz pierwszy okiem kamery ujawniono prawdziwe motywacje twórców konwencji Rady Europy oraz konsekwencje, jakie niosą ze sobą zapisy konwencji.

Film trwa ok. 45 minut i został opublikowany w należącym do Instytutu Ks. Piotra Skargi serwisie PCh24.pl. Można go obejrzeć także na kanale YouTube portalu (PCh24TV).

Gender

Piotr Relich nie ograniczył się do opisania podstawowych elementów, na które składa się Konwencja Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Nie tylko zwrócił uwagę na fałszywie brzmiącą nazwę aktu, ale także postanowił wnikliwie przyjrzeć się recepcji traktatu przez różne środowiska, w tym także przez stojące za przyjęciem przez Polskę konwencji środowiska feministyczne i partie skrajnej lewicy.

W filmie nie zabrakło głosu niezależnych ekspertów: prawników, politologów, publicystów, dokumentalistów. Zwracają oni uwagę na istotne konsekwencje obowiązywania w Polsce przepisów konwencji, otwierające drzwi implementacji do polskiego systemu oświaty oraz sądownictwa elementy ideologii gender. To sprawy dotąd kompletnie przemilczane w publicznym dyskursie. Instytut Ks. Piotra Skargi, a konkretnie jego dziennikarz nie bali się jednak podjąć drażliwego tematu.